Bible journaling – tipy a triky

Bible journaling – tipy a triky

V předchozím článku jsem pokusila představit, jakým způsobem je možné skrze Bible journaling pracovat s biblickým textem a jakou zkušenost mám s touto výtvarnou metodou já. A jak jsem avizovala, teď je načase přiblížit technickou stránku věci. Abych vám ušetřila tour de papírnictví (přesně takové byly moje vlastní začátky), podělím se s vámi o tipy na výtvarné pomůcky, nástroje a barvy, s nimiž jsem se naučila pracovat. 

Bible jsou totiž zpravidla tištěné na velmi tenký papír gramáže 34–36 a je potřeba s ním podle toho zacházet. Jak jste si asi všimli, biblický text se netiskne běžný knižní papír, jinak by kniha dosahovala obřích rozměrů. Díky tomu nám sice Bible nezabírá celou poličku, ale pokud do knihy chceme začít malovat, kreslit nebo psát, můžeme se snadno dostat do úzkých. Bible21 ilumina je sice tištěná na mírně zesílený papír 40 g/m2, přesto je ale dobré vědět, jak s ním šetrně zacházet. Takže tady je pár tipů, ke kterým jsem vlastní zkušeností došla, a doufám, že budou užitečné i pro vás:

1. Pastelkami nic nezkazíte. Pokud s Bible journalingem začínáte a nechce se vám investovat do barev, vezměte si k ruce své oblíbené pastelky. Výsledek sice nebývá tak sytý a zářivý, ale rozhodně vám nehrozí, že by se barva propila.

2. Pokud chcete do Bible malovat a nejste si jistí, kolik vody a barvy stránky vydrží, začněte tím, že na papír nanesete gesso, což je hmota, kterou bych přirovnala např. k tekutému lepidlu. Impregnuje stránku tak, aby se barva nepropíjela. Za vlhka má bělavou barvu, ale po zaschnutí zprůhlední (je třeba koupit průhledné gesso!). Plochu, na kterou budete tvořit, pomocí obyčejného štětce potřete gessem a počkejte, až zaschne. Klidně můžete aplikovat více vrstev (když si opravdu nejsem jistá, dám třeba tři). Po zaschnutí můžete na dané ploše vesele tvořit beze strachu z prosáknutí (ale stále platí, že s vodou je v Bibli vždy trochu opatrnosti na místě. Gesso zanechá na stránce hrubší film, takže není úplně ideální, pokud si na stránku chcete nejdříve něco načrtnout – tužku pak nebude tak snadné vygumovat. V případě, že máte v plánu vytvářet kaligrafie, budou fixy po papíře ošetřeném gessem hůř klouzat. V těchto případech bych raději volila nástroje, o nichž vím jistě, že neprosáknou.

3. Mým nejoblíbenějším nástrojem pro malování do Bible jsou u mě gelatos od výrobce Faber-Castell. Tyhle voskovko-pastelky jsou vodou rozpustné, ale vypadají skvěle i nasucho, navíc se s nimi snadno kreslí. Pro Bible journaling jsou jako stvořené, protože kromě toho, že na jejich použití není potřeba (moc) vody, jsou i přes svou sytost průhledné, takže vám nebrání v četbě textu. Můžete je nejdřív natřít na stránku a potom rozmazat prstem, rozetřít štětcem nebo nanášet vlhkou houbičkou, zkrátka jak se vám zamane! S těmito barvami si zaručeně užijete spoustu zábavy. Jejich víceúčelovost je však vykoupená vyšší cenou. Prodávají se minimálně po čtyřech kusech, ale s trochou šikovnosti si i s nimi vystačíte. Já jsem se do Bible journalingu ponořila natolik, že jsem začala se sadou o dvanácti kusech a postupem času jsem přikoupila několik menších sad. Doporučuji vám, abyste ještě před koupí prohledali internet, protože kromě běžných barev existují také metalické, pastelové nebo třeba měňavé a průhledné varianty – obsahují nejjemnější odstíny, takže s nimi sice nedosáhnete velké sytosti, zato se krásně doplňují.

4. Nedávno jsem vyzkoušela dětské pastelky Stabilo Woody. Jedná se rovněž o hybridní výtvarné médium jako gelata – jsou použitelné jako pastelky/voskovky, ale lze je také rozmývat vodou. Jsou hodně syté a méně průhledné než gelata, a pokud je použijete nasucho, mají tendenci obtisknout se na protější stránku. I bez použití gessa se ale nepropíjí, takže pokud máte v plánu je použít místo vodovek, můžu je doporučit. Upozorňuji, že tyto pastelky jsou neprůhledné.

5. Nesmím zapomenout na klasické akvarely. Pokud je máte doma a rádi je používáte, máte vyhráno. Při použití menšího množství vody ani nemusíte chránit stránku gessem. Dejte si ale pozor na obyčejné vodovky či anilinky, které jsou schopné se propít i přes několik vrstev gessa. Vodovky jsou o něco lepší, ale pořád opravdu hodně prosakují, takže bych je nedoporučila. Pokud se přesto rozhodnete je ve své Bibli vyzkoušet, natřela bych stránku klidně třemi vrstvami gessa a pokusila se zacházet velmi úsporně s vodou.

6. Co se týče kaligrafie nebo obyčejného psaní do Bible, používám nejraději Pitt Artist Pen* od Faber-Castell, vybrat si můžete ze široké nabídky barev i šířek hrotů. Já mám barevné fixy hlavně se štětečkovým hrotem B a k tomu úzký černý fix. Pokud je vám ale kaligrafie cizí a chcete do Bible jen psát, zvolte některý ze středních hrotů. (*Odkazuji na větší balení různých černých fixů, ale dají se koupit i po jednotlivých barvách v různých šířkách hrotu.)

7. Dostalo se ke mně i několik fixů americké Bible journalingové značky Illustrated Faith. Musím říci, že jsem se na tento produkt těšila, ale po zkušenost s pery od Faber-Castell jsem z nich nebyla nadšená. Svou funkci plní sice velmi dobře – píšou a nepropíjí se, ale nejsou zdaleka tak syté a jsou dostupné jen v několika málo odstínech, přičemž světlejší z nich nejsou na krémovém papíře téměř vidět. Při svém pátrání jsem také našla několik doporučení na fixy značky Tombow, které mají tu výhodu, že v jedné fixe najdete hned dvě šířky hrotů. V klasické Bibli se mi ale tahle fixa bez použití gessa propíjí. 

8. A můj poslední tip – využijte zkušební stránky. Na konci každé Bible najdete několik volných stran a na tyto tréninkové listy nezapomíná ani Bible21 ilumina. Při Bible journalingu se vám budou opravdu hodit, pokud chcete dané médium předem vyzkoušet a zjistit, jestli se vám během tvoření nepropije. Na jednu ze zkušebních stran jsem nanesla gesso a všechny nové barvy jsem nanášela na obě strany, abych viděla rozdíl.

Doufám, že vám tyhle moje dosavadní postřehy pomohou, abyste se do Bible journalingu také pustili. Pokud jste už sami přišli na nějaké další vychytávky, nebo byste se chtěli podělit třeba o svá doporučení při výběru barev a v neposlední řadě o své výtvory, budeme moc rádi, když nám napíšete na náš instagramový profil!

Radostnou tvorbu přeje
Míša Zoe

Bible21 ilumina je k dostání v našem e-knihkupectví:.