„Není kreslení do Bible barbarství?“ má zkušenost s Bible journalingem

„Není kreslení do Bible barbarství?“ má zkušenost s Bible journalingem

Bible journaling už ve světě není žádnou novinkou, do českých vod ale zatím připlouvá jen pozvolna. Protože tato metoda nemusí být zdaleka všem známá, ráda bych ji domácímu čtenáři nejen přiblížila, ale potenciálním tvořitelům pomohla s jejich začátky. 

Co všechno vlastně Bible journaling je? Jde o jakékoli podoby výtvarné tvorby, která je inspirovaná četbou Písma. Klíčové je promítnutí díla do Bible samotné, ačkoli se jistě najdou takoví, kteří raději volí zápisník či deník. To, zda se jedná jen o výtvarnou produkci, nebo kaligrafii, už není podstatné, zpravidla jde však o kombinaci obojího.

První otázka, která mě samotnou při seznámení s Bible journalingem napadla, byla: “A není kreslení do Bible barbarství?” Věřím, že nejsem jediná, komu se zdála poněkud nevhodná představa, že do textu, k němuž chovám takovou úctu, vnesu své nedokonalé umění. Pak jsem to ale zkusila! Uvědomila jsem si, že i když ve své Bibli ztratím jednu čistou stránku, naplním ji něčím, co čistá kniha obsahovat nemůže, něčím novým. Přidám do ní výsledek mé četby a dialogu s textem. A ačkoli jeho podoba není vždycky taková, jak bych si představovala, vrátí mě zpátky do momentu rozjímání nad textem. Už první pohled na stránku mi připomene, čím se mě daný text dotknul, nebo si znovu uvědomím, proč jsem chtěla, aby mi ho kresba při pouhém prolistování připomněla.

Doufám, že se mi podařilo vás navnadit, abyste naskočili na vlnu tohohle velkého dobrodružství! Příště vám poradím, jaké materiály, barvy a další výtvarné pomůcky se mi při tvoření osvědčily. Bible je přecejen tištěná na tenký papír a je potřeba s ním podle toho zacházet – podělím se s vámi o své zkušenosti, úspěchy i nezdary.

Michaela Zoe Patočková

Bible21 ilumina

Bible21 ilumina: Vstupte do dialogu!

Bible21 ilumina zve čtenáře ke kreativnímu dialogu s biblickým textem. V návaznosti na historickou tradici iluminovaných biblických rukopisů i na moderní fenomén Bible journalingu nabízí prostor pro čtenářské zápisky i vlastní ilustrace. Nejaktuálnější znění populárního překladu Bible21 v nové grafické úpravě se širokými okraji je tu pro všechny, kdo čtou Písmo aktivně a chtějí reagovat na jeho oslovení.

Bible21 ilumina (měkká)

Bible21 ilumina (pevná)

Mohlo by vás zajímat:

Bible journaling – tipy a triky

Fotoreportáž: Stovka mladých lidí o víkendu tvořila do Bible

Bible21 ilumina: vstupte do dialogu!