Ponořit se do tajemství kříže. Ale jinak
Americký teolog Stanley Hauerwas, který si vysloužil světovou pozornost provokativním promýšlením místa křesťanství v postkřesťanském světě, se ve své knížce Ježíšův žalm pouští do výkladu takzvaných sedmi slov z kříže, Ježíšových výroků, které nám odkázala dávná křesťanská tradice.
Ani v této meditativní knize, která vznikla pro jednu newyorskou velkopáteční bohoslužbu, se Hauerwas neprojevuje jako odtažitý teolog, zabíhající do sáhodlouhých abstraktních teorií, které se běžného čtenáře netýkají.
Právě naopak: jeho úvahy berou v potaz znepokojivé informační vakuum, v němž nás strohá evangelijní líčení zanechávají – snad proto aby nám zabránila Ježíšův kříž vřadit do každodenního života a tak si ho „ochočit“. Hauerwas se ve svých meditacích nevciťuje do trpícího Ježíše ani nevtahuje čtenáře do pomyslně realistických scén. Místo toho přemýšlí o tom, co nám dění na kříži sděluje o Bohu a co znamená smrt Božího Syna pro ty, kteří jsou „občany království, jehož vládním programem je odpuštění a vykoupení“.
Přemýšleli jste někdy o tom, co to znamená, když se Bůh modlí žalmy? O tom, že když Ježíš svěřuje Marii svému učedníku Janovi, zakládá tak církev jako Mariinu domácnost? O tom, jak si v hloubi duše přejeme, aby nás Bůh nezachraňoval křížem? O tom, že slova „Je dokonáno“ nebyla konstatováním konce, ale vítězným výkřikem? V Hauerwasově fascinující a podnětné knize si najdou své ti, pro které tato témata nejsou radikálně nová, i ti, pro které budou překvapením. A obojí se k ní budou moci stále znovu vracet, promýšlet ji, rozjímat nad ní – opakovaně přijímat Hauerwasovo pozvání přistoupit blíž a beze strachu hledět na tajemství a div Ježíšova kříže.