Vychází Ester, příběh židovské Šahrazád

Vychází Ester, příběh židovské Šahrazád

Letošní nesmělé slunce co chvíli střídá déšť – a že je pořád spíš aprílový než ten pravý, teplý májový? Přijměme ho třeba jako pozvání obléct si svetr, usadit se k oknu, na něž ťukají kapky, a otevřít knihu. Jestli právě hledáte něco ke krátkému každodennímu čtení; něco ke ztišení v tom všem okolním zmatku; něco možná trochu pohádkového, rádi vás seznámíme s jednou tajemnou královnou. Myslíte na Šahrazád? 

Nejste daleko – 10. května světlo světa spatřila Ester, první titul nové edice Dennodenně. Nečeká vás ale tisíc a jedna probdělá noc, Ester vás za necelých měsíc provede v sérii krátkých komentářových zamyšlení světem známého starozákonního příběhu.

Spisovatelka, scénáristka a teoložka Jana Šrámková zve ke dvacetidenní pouti, na níž se neocitáme v dávné a nepřístupné minulosti, právě naopak – setkáváme se světem tady a teď. Ester, občansky angažovaná královna, zdaleka nehodlá své čtenáře ukolébat omamnými parfémy pohádek. Hovoří jasně, odvážně a její obdivuhodná vnitřní síla (vždyť riskuje život pro záchranu svého lidu!) překračuje hranice své doby. Jana Šrámková tuto výzvu zprostředkovává jasným i citlivým hlasem a hlavně: současným, osobitým jazykem, který je přístupný každému bez výjimky.

Kniha Ester se ukazuje jako příběh, který nás vede za hranice naší omezenosti – strachu, slabosti, pýchy. A netýká se jen nás; vidí bolest světa, v němž žijeme. Starověká Ester i její dnešní komentátorka beze strachu pojmenovávají selhání naší společnosti: autoritářství, xenofobii, sexismus i jiné formy útlaku… Ale je tu dobrá zpráva! Knižní komentář se neuzavírá do nepřístupné bubliny akademického ani náboženského světa – je tu pro všechny, obzvlášť pro ty, kdo potřebují, aby jim bylo otevřeno:

Ne, naše slabost, nedokonalost, roztržitost, hubatost, nadváha, plešatost, nízká hladina sebevědomí, dokonce ani nízká hladina svatosti nemůžou Bohu zabránit udělat z nás znamení svojí slávy a nástroj svojí změny. Stačí neutlačovat Ducha ani bližní.

Tato otevřenost je ostatně cílem celé edice, kterou vám s radostí představujeme. Dennodenně chce stavět mosty mezi světem současného čtenáře a světem biblických textů postupně, knihu za knihou. Chceme zprostředkovat pradávné příběhy brýlemi současných inspirativních osobností a texty biblických knih dávkovat ve stravitelných denních porcích.

Zveme vás tedy k mnoha posilujícím květnovým chvilkám s knihou, ať je bude provázet jakékoli počasí.


Knihu Ester můžete zakoupit v našem e-knihkupectví.